Męska Droga Krzyżowa 2016

Przeżyliśmy wspólnie Męską Drogę Krzyżową. Dlaczego Droga Krzyżowa tylko dla mężczyzn? Chcieliśmy pochylić się nad tym, co w męskiej duszy siedzi. Oddać Bogu to, co męskie myśli zajmuje: nasze trudności, zmagania, problemy. Spędzić trochę czasu w męskim gronie, w którym każdy z nas mógł mieć pewność, że jego brat obok też może przeżywać to samo, w podobny sposób patrzeć na świat.

mdk2

Wyruszyliśmy w piątek, 18 marca 2016 r., o godz. 20:00, z parkingu przy Puszczy, znajdującego się przy kapliczce św. Huberta; w miejscu, gdzie Droga Królewska skręca w lewo prowadząc do Zabierzowa Bocheńskiego (zaznaczone strzałką na mapie). Trasa biegła przez Puszczę, wg mapy zamieszczonej poniżej.

mdk2016-trasa

W gronie 88 mężczyzn przeszliśmy ok. 5 km w niespełna 3 godziny. Nieśliśmy ze sobą ponad 4-metrowej długości krzyż, który stanie się częścią Grobu Pańskiego podczas obchodów Triduum Sacrum w naszym kościele.mdk1

Ten czas wspólnego kroczenia w męskiej zadumie, w otoczeniu wypełnionej ciemnością Puszczy, w ciszy przerywanej tylko odgłosem butów stąpających po leśnej drodze, był czasem szczególnym. Rozważania, oparte o stacje tzw. Biblijnej Drogi Krzyżowej, opracowanej przez św. Jana Pawła II, skłaniały nas do pochylenia się nad powołaniem mężczyzny do wypełniania zadań, które stawia przed nami Pan Bóg – na polu rodziny, obrony wiary i stawania w prawdzie o sobie samym. Nie jest łatwo spojrzeć prawdzie w oczy. Nie jest łatwo świadczyć o Chrystusie, bronić Kościoła w dzisiejszych czasach. Nie jest łatwo walczyć o świętość swojej rodziny. Pan Bóg jednak nie wymaga od nas czynów ponad nasze siły i możliwości. Wystarczy oprzeć się na Nim, na Jezusie. Wystarczy wyciągnąć do Niego swoje ręce, wziąć SWÓJ krzyż i iść razem z Nim przez życie. Nie na Golgotę – to był cel Jezusa. My idziemy na spotkanie z Nim, z naszym Panem i Zbawicielem. Idziemy zająć miejsca, które On nam przygotował w Królestwie swego Ojca.

Do zobaczenia za rok!


Rozważania

Rozważania Drogi Krzyżowej dostępne są tutaj.

Zdjęcia

Fotografował Karol Kotara – karolkotara.blogspot.com

mdk2016_gal1_thumb

Galeria nr 1

mdk2016_gal2_thumb

Galeria nr 2

 

Comments are closed.